Review Details

Milk Kefir Grains

Average Customer Rating:

Milk Kefir Grains

Product Rating:

Value
Quality
Price

Product Review (submitted on July 31, 2014):

The grains are working great! It's so easy once you get them started which for me took about a week. Now I make 1 qt of kefir everyday which costs about $0.50/qt. v.s. $3-4 from the store. Yea!!


Free eBook Library Access & Weekly Newsletter


Sign up today for free access to our entire library of easy to follow eBooks on creating cultured foods at home, including Lacto-Fermentation, Kombucha, Kefir, Yogurt, Sourdough, and Cheesemaking.
  • Library of eBooks for making your own cultured foods
  • Weekly newsletter filled with tips & tricks
  • Expert advice articles, recipes, and how-to videos
  • Join 150,000+ other health-conscious readers
  • We never share your information!
first name last name email address